Ropa a koruna zabraňují postupnému zdražování paliv

 

  • Investoři se po příznivých datech z ekonomiky začali bátrychlejšího růstu úrokových sazeb v USA.
  • Cena ropy se na začátku února propadla za dva týdny o více než desetinu.
  • Přestože budou státy kartelu OPEC ve snaze zvýšit cenu “černého zlata” dál uplatňovat omezení těžby, pohonné hmoty by v Česku zdražovat neměly. Pomůže tomu i posilování koruny vůči dolaru.

Výrazný nárůst averze k riziku způsobil na začátku února propad cen ropy na světových trzích o sedm dolarů za pouhé dva týdny. Investoři se paradoxně lekli velmi dobrých dat z USA, kde za leden přibylo kolem 200 tisíc pracovních míst a mzdový růst znatelně zrychlil. Na základě nových dat se začali bát, že americké úroky porostou rychleji, což bylo patrné například na zlevňování tamních dluhopisů i na poklesu akciových indexů. Je tedy vidět, že propad nezapříčinily vlivy přímo spojené s ropou, ale celková nálada v globální ekonomice.

Fundamentální faktory sice nebyly důvodem současného poklesu, ale i ony působí na snižování cen ropy. Nejsilnější mezi těmito vlivy je zvýšená aktivita amerických těžařů, kteří těží stále více. Do budoucna se na tom navíc nic nezmění, a těžba ropy v USA by se tak i nadále měla zvyšovat.

Na druhé straně se se současným rychlým celosvětovým ekonomickým růstem zvyšuje i poptávka po surovinách s ropou v čele. Státy OPEC navíc budou pokračovat v utlumené těžbě ve snaze podpořit ceny ropy. Ty se tak podle nás budou letos pohybovat v těsné blízkosti šedesáti dolarů za barel. Pohonné hmoty by tudíž neměly zdražovat. Tomu pomůže i posilování české koruny proti americkému dolaru, které sníží dovozní ceny “černého zlata”.

zdroj: ihned.cz