Kryptoměny jsou nevyzpytatelné, kdykoliv mohou klesnout

 Kryptoměny jsou nové aktivum a mohly by se kdykoliv drasticky propadnout, varoval v sobotu Vitalik Buterin, zakladatel blockchainové sítě Ethereum. „Kryptoměny jsou novým a hypervolatilním typem aktiv a mohly by kdykoliv klesnout až na nulu,“ řekl na Twitteru. „Nevkládejte do nich víc peněz, než si můžete dovolit ztratit. Pokud se snažíte přijít na to, kam vložit vaše životní úspory, tradiční aktiva jsou stále nejbezpečnější.“

Kryptoměny se už trochu zmátořily po tvrdém propadu, kdy trh ztratil až 100 miliard dolarů v tržní hodnotě během jediného dne. Bitcoin se minulý týden vrátil zpět nad hranici 10 tisíc dolarů poté, co týden před tím klesl až na 5 947,4 USD. O víkendu překonal hranici 11 tisíc dolarů, což se stalo poprvé od letošního ledna. Vývoj ceny za poslední měsíc ukazuje následující graf:

0

V prosinci přirovnal zakladatel etherea masivní investice do trhu kryptoměn k rekordní sumě zaplacené za nejdražší obraz Leonarda Da Vinciho „Salvator Mundi“.

Buterin je také jednou ze známých osobností, jejichž identita byla na Twitteru zneužita pro vytvoření podvodných účtů. Mezi dalšími známými osobnostmi byli také výkonný ředitel Tesly Elon Musk anebo předseda Komise pro futures trhy (CFTC), J. Christopher Giancarlo. Tyto účty nabádají uživatele posílat určitou částku v kryptoměně výměnou za částku vyšší. Sám Buterin varuje uživatele, aby nevěřili lidem, kteří kryptoměny na Twitteru nabízejí.

0
Zdroj: CNBC, Coinmarketcap.com